איך למצוא עבודה בתור בודק תוכנה ידני (QA) ללא ניסיון?

הערה: כל התוכן הנכתב כאן הינו על סמך דעה אישית ושיטוט בנושאים קשורים באינטרנט בלבד. אין לקחת שום דבר כמובן מאליו ויש להמשיך ולחקור את הנושא!

הפוסט נועד כהדרכה כללית (מורה נבוכים) לתהליך שצריך לעבור על מנת למצוא עבודה בתחום זה. הפוסט הינו כללי ואם נפשכם חפצה בפירוט נוסף מומלץ ללחוץ על הקישורים המסתתרים בטקסט ולהמשיך לקרוא משם. 

1. תיאור התפקיד

תפקידו של בודק תוכנה הינו לבדוק שהמוצר אותו החברה מייצרת הינו יציב, באיכות גבוהה ומותאם לדרישות הלקוחות.

לדוגמא – אם חברת התוכנה הינה גוגל והמוצר שאותו היא מפתחת הינו מנוע חיפוש אזי תפקידו של בודק תוכנה בגוגל יהיה לוודא שמנוע החיפוש עובד כמו שצריך. הסבר מקיף יותר על מה עושה בודק תוכנה בעבודה אפשר למצוא כאן או בסרטון הבא (קצת ארוך אבל מלא בדוגמאות רלוונטיות).

בחלוקה גסה ישנם 2 סוגים של בודקי תוכנה:
 • בודק ידני (Manual QA) – בודק את התוכנה באופן ידני (מקלדת, עכבר, גישה ישירה למכשיר פיזי אחר) ללא כל התערבות של כלים חיצוניים. 
 • בודק אוטומציה (QA Automation)  – בודק את התוכנה על ידי כלים אוטומטיים ובחלק מהמקרים גם שותף לפיתוחם. למשל, במקום להריץ את אותה בדיקה כל חודש, כותבים תוכנה אשר מריצה את הבדיקה אוטומטית כל חודש. בודק אוטומציה הוא פעמים רבות מפתח תוכנה לכל דבר ולתפקידים אלו מומלץ לעבור לפוסט הרלוונטי.

דרישות הסף למשרת בודק ידני הן לרוב נמוכות יותר ולכן משרות אלה מהוות שער כניסה נוח יותר לעולם ההייטק.

הערה: ישנם תפקידים נוספים להייטקיסט המתחיל, על חלקם אפשר לקרוא פה (משרות פיתוח) או בלינק הבא.

2. דרישות התפקיד

הדבר הכי חשוב למבקשים לעבוד בתחום זה הינו ניסיון – אם עבדת כבר שנתיים כבודק תוכנה, יהיה לך קל הרבה יותר למצוא את המשרה הבאה. אבל, איך אפשר למצוא עבודה ללא ניסיון ואיך אפשר להשיג ניסיון ללא עבודה? זו שאלת הביצה והתרנגולת וזו בדיוק הבעיה בה נתקלים בוגרים טריים או אנשים ללא תואר המבקשים להכנס לעולם זה..

אז איך בכל זאת אפשר להכנס לעולם ההייטק ללא שום ניסיון קודם?

דרישות חובה:
 • מוטיבציה. זה באמת לא קל למצוא את העבודה הראשונה. זה לא משנה אם אתם רוצים להכנס לעולם ההייטק כי זה מעניין אתכם, אמרו לכם שכדאי או שמעתם שמשלמים הרבה – בכל מקרה תצטרכו לעשות חתיכת דרך בשביל לגרום לזה לקרות
  • דוגמא למוטיבציה? בסעיף (1) קישרתי לפוסט המסביר יותר לעומק על התפקיד ולסרטון אשר מלא בדוגמאות על QA. תצטרכו להשקיע הרבה בחודשים\שנים הבאות ועצם העובדה שאין לכם סבלנות לראות סרטון של שעה שמסביר מה זה בעצם התפקיד זו בעיה, נא חזרו אחורה ובקרו באותם קישורים.
דברים שיכולים לתת לכם יתרון בעת חיפוש עבודה (כתלות במשרה ובמראיין):
 • ידע בסיסי באנגלית – קריאה וכתיבה, אחרת בעיקר תוכלו לעבוד בבנקים או חברות ישראליות שעובדות בעברית בלבד.
 • ידע בסיסי בהכרת המחשב – תפעול מערכת ההפעלה, גלישה באינטרנט והכרת תוכנות בסיסיות – אימייל, וורד (WORD), אקסל (EXCEL) וכו..
 • ידע ותעודות בתחום – כל ידע בעולם התוכנה החל משימוש בתוכנות שונות, כלים אוטומטיים, סביבות עבודה שונות (Linux למשל), ידע ברשתות וכל דבר אחר יכול להוות יתרון. כל תעודת מוסמך (למשל מוסמך מMicrosoft בענייני רשתות) יכול לקדם אתכם וכמובן להעלות את קרנכם לעומת מתמודדים אחרים.
 • ידע בכתיבת סקריפטים – זהו ידע שיכול להוות יתרון משמעותי בחיפוש משרה.
 • ידע בשפת תכנות – לרוב רלוונטי יותר למפתחי אוטומציה ולכן ארחיב בעמוד אחר. מה שכן, כמובן שלא יזיק ידע כזה גם למשרת בודק ידני.
 • ISTQB – מדובר על בחינת ההסמכה הרשמית לבודקי תוכנה (ישנה שלוחה בישראל). לא מדובר על בחינה כמו פסיכומטרי שבלעדיה אי אפשר להתקבל לאוניברסיטה אלא על בחינה שיכולה רק להוות יתרון בקבלה לעבודה. חלק מחומר הבחינה מלמד מה עושה בודק תוכנה, באילו שיטות עבודה משתמשים וכדומה. יש לציין שחלק מהאנשים בתחום בכלל לא מכירים את הבחינה הזו, אבל אם תתראיינו על ידי מישהו שכן זה יכול מאוד לעזור. לחצו כאן לפרטים נוספים. ישנם קורסים רבים המכינים למבחן זה אבל כמובן שגם אפשר ללמוד לבד. יש לציין שהקורסים לא זולים בכלל ולא בכל מקום מתייחסים אליו כאל יתרון.
 • ידע נוסף בתחום – אם זה מהשירות הצבאי, מתואר ראשון בתחום רלוונטי או מכל מקום אחר. 

3. לימוד וסגירת פערים

מהן הדרכים הפופולאריות להשיג את הידע המבוקש?
 • קורסים מיוחדים אשר נועדו להכשיר אנשי QA – זו יכולה להיות דרך טובה למתקשים ללמוד לבד לאורך זמן. מומלץ לקרוא פוסטים רבים כמו של דניאל על מנת להתמצא בקורסים אלה – מחירם לא מבוטל והזמן שהם דורשים הינו ארוך, אך הם יכולים להיות מקפצה ולהוות סביבה תומכת לכל מי שמתחיל את דרכו בעולם זה. בסופו של דבר, רוב המבקשים להכנס לעולם עושים את אחד מהקורסים המוכרים (ג'ון ברייס, האקריו, אקספריס וכו..). יש לציין שגם קורסים המבטיחים לעזור לכם למצוא עבודה לאחר הקורס צריך לקחת בערבון מוגבל, לא תמיד זה מצליח – בסופו של דבר זה תלוי יותר בכם מאשר בהם (ראה ערך מוטיבציה). ישנן אופציות לקורסי ערב למחפשים הסבה במקביל לעבודתם הנוכחית.
  • טיפ: ישנן תוכניות אשר מציעות קורסים דומים ואף ליווי נוסף במידה ואתם עומדים בתנאי הקבלה (ותעברו את הסינון שלהן), ממליץ קודם כל לחפש תוכניות רלוונטיות לפני שרצים להרשם. 
 • תואר ראשון – תואר ראשון במדעי המחשב יתן כמובן את היתרון הגדול ביותר בחלק זה אבל גם תארים אחרים יכולים לעזור.
  • מה תואר ראשון במדעי המחשב כולל? אפשר לקרוא על כך בלינק הבא.
 • למידה עצמאית – הכל אפשר לעשות לבד אבל כמובן שזה קשה יותר. תקראו, תעמיקו, תתייעצו ותכינו לכם תוכנית פעולה עצמאית.

עדיין לא יודעים מה לעשות? גם אם בחרתם בסוף לקחת קורס כמתואר למעלה תשתדלו במקביל אליו ללמוד עצמאית, תרחיבו על כל נושא שעליו תשמעו בקורס ובאופן כללי תשקיעו הרבה מעבר לדרוש.

מה עדיף, קורס מיוחד או תואר ראשון? אפשר לקרוא מידע נוסף על הסוגיה בלינק הבא.

4. חיפוש עבודה

סגרתם פערים? למדתם כמה חודשים ברצף? זמן להתחיל לחפש עבודה. איך? בעזרת שיטת הסיבובים!

קורות חיים

כדי שלמעסיקים פוטנציאליים יהיה מושג מה אנחנו יודעים צריך לסכם את הכל. ניצור קורות חיים שמכילים את כל הידע והכישורים הרלוונטיים שלנו ולאחר מכן נתחיל לחפש. טיפים רלוונטיים לכתיבת קורות חיים:

 • קורות חיים של אדם ללא ניסיון לא אמורים להיות יותר מעמוד אחד (אלא אם הוא באמת מקרה חריג עם המון ידע רלוונטי)!
 • קורות חיים לדוגמא להורדה (מומלץ להסתכל על עוד דוגמאות בגוגל ולהתייעץ עם מכרים).
 • 25 טיפים שימושיים (הייתי מוותר על לכתוב את דרישות השכר בקורות החיים!).
 • אפשר להוסיף שורה-שתיים לפני הקורות חיים שמביעות את המוטיבציה הגבוהה שלכם להשתלב בתחום, מוטיבציה גבוהה יכולה לתת לנו יתרון גדול!
חיפוש עבודה

יצרתי קורות חיים, מה השלב הבא? כעת מתחילה העבודה הקשה באמת, כעת צריך למצוא עבודה. צריך למצוא מקום שיסכים להעסיק עובד ללא ניסיון ולהכשיר אותו. אם עד עכשיו הייתם תלויים בעצמכם בלבד, מעכשיו תצטרכו לחפש את האדם והחברה שיקבלו אתכם לעבודה. שלב זה ידרוש השקעה רבה וצריך לדעת לא להתייאש. גם אם שלחתם קורות חיים ל1000 חברות והוזמנתם ל20 ראיונות עבודה ונכשלתם בכולם, ראיון העבודה ה21 יכול להיות זה שתתקבלו בו. ולא לשכוח, עבודה ראשונה זה כמו למצוא בחורה להתחתן איתה – בסופו של דבר צריך למצוא רק אחת! כלים שימושיים לחיפוש עבודה רלוונטית:

 • חברים, פייסבוק, משפחה, מכרים – כדאי לדבר על הנושא עם כל מי שאתם מכירים ועובד בתחום. יכול להיות שבחברה שבה הוא עובד מחפשים עובדים או אולי הוא מכיר חברות אחרות שמחפשות. כאשר קורות החיים שלכם מועברים דרך מישהו שעובד בחברה אוטומטית סיכויי הקבלה עולים מפני שכבר יש לכם ממליץ. לפעמים המלצה שווה יותר מהכל! כדאי להפיץ את העובדה שאתם מחפשים עבודה לכמה שיותר אנשים (כן, אפילו לספר), לכו תדעו מי שמע על משרה רלוונטית.
 • קבוצות פייסבוק – ישנן המון קבוצות המיועדות לחיפוש עבודה בפייסבוק. הטובה מכולן הינה משרות הייטק ושיווק ללא ניסיון אשר מיועדת במיוחד לאנשים ללא ניסיון ואפשר למצוא בה משרות רלוונטיות ועוד המון מידע שימושי. כמוה יש עוד רבות וטובות.
 • חברות השמה – חברות השמה נועדו לקשר ביניכן לבין החברות הרלוונטיות ואם התקבלתם החברה (שאליה התקבלתם) משלמת לחברת ההשמה על כך שעזרה לה לגייס עובד חדש. להיעזר בהן לא יכול להזיק אך צריך לוודא שהן מציעות לכם רק משרות שרלוונטיות אליכם. לעתים לחברות השמה יש מידע נוסף על החברה שהם שולחים אתכם לראיון אצלה ושווה לנסות להשיג פרטים נוספים על המשרה והדרכים להתכונן לראיון. יש לזכור שמטרת חברת ההשמה היא שתצליחו מפני שאחרת היא לא תקבל תשלום. אפשר למצוא עשרות חברות השמה בעזרת חיפוש פשוט בגוגל "חברות השמה הייטק".
  • טיפ: אפשר להשתמש באתר חיפוש עבודה כמו ראנר אשר מפיץ את קורות החיים שלכם לחברות השמה רבות ויכול לחסוך זמן יקר.
 •  אתרי חיפוש עבודה – Drushim, AllJobs וכו. (פשוט גגלו "חיפוש עבודה" בגוגל ותתקלו בעוד המון אתרים).
 • LinkedIn – לינקדאין הוא מעין פייסבוק לעניינים מקצועיים שבו נמצאים רוב אנשי ההייטק בארץ. בימינו מי שאין לו פרופיל מעודכן באתר זה כאילו לא קיים. חוץ מפרופיל מעודכן כדאי מאוד להיות אקטיבי וליצור לעצמך הזדמנויות באתר (לפנות לחברות השמה, להיות חבר בקבוצות, לפנות לחברות ישירות וגם לעובדים בחברות שונות). מומלץ לקרוא את הפוסט הבא המתאר מציאת משרה ראשונה דרך אתר זה. לכל חברה שאתם חושבים לשלוח קורות חיים שווה להכנס ללינקדאין ולראות אם אתם מכירים מישהו שעובד בחברה. אם מצאתם אחד כזה יכול להיות ששווה להעביר את הקורות חיים דרכו מפני שיותר קל להגיע לראיון ככה (בטח אם הוא יזרוק מילה טובה עליכם). אל תפחדו להציק מפני שחברות הייטק רבות מתגמלות כספית עובדים שהעבירו קורות חיים של חבר במידה והאחרון מתקבל לעבוד, ככה שגם לאיש קשר שלכם יש אינטרס להעביר את פרטיכם ושתצליחו בתהליך.
ראיון עבודה

עבדנו קשה מאוד כדי שיזמנו אותנו לראיון עבודה אך פה לא נגמרת העבודה, כעת צריך לעבור את הראיון בהצלחה וזו כבר משימה בפני עצמה. ככל שנתכונן יותר לראיון כך נשפר את סיכויינו להתקבל למשרה שעל הכף וגם אם לא נעבור את הראיון הנוכחי כל ההשקעה לא תרד לטימיון מפני שנהיה כבר מוכנים ומיומנים יותר לקראת הראיון הבא. יכול להיות שכדי להתקבל למשרה תיאלצו לעבור כמה ראיונות אצל מספר אנשים בארגון שחלקם יהיו מקצועיים וחלקם אישיים ויכול להיות שחלקם ישלבו בין שניהם. במרבית מקומות העבודה כאשר מחפשים מישהו ללא ניסיון מחפשים חשיבה של איש בדיקות ולכן מעבירים אותו מבחן כדי לדעת איך הוא מסתכל עלך בעיות.

החלק האישי לרוב יהיה מורכב מאחד או יותר מהנושאים הבאים:

 • יספרו לכם על החברה ועל התפקיד
 • יבקשו מכם להציג את עצמכם ולספר על תחנות שעברתם בחיים (לימודים, עבודה..)
 • ישאלו שאלות בנוגע לדרך העבודה שלכם, התאמתכם לצוות, תכונות חיוביות וכן הלאה..

החלק המקצועי לרוב יהיה מורכב מאחד או יותר מהנושאים הבאים:

 • יש מקומות ששואלים אותך על מערכת כלשהי ואיך היית בודק אותה (איך היית בודק כספומט, איך היית בודק תוכנה למעליות)
 • יש מקומות שנותנים לך מבחן מודפס (או באינטרנט) עם שאלות על בדיקות באופן כללי (בדרך כלל אלה שאלות אמריקאיות)
 • יש מקומות שנותנים לך הסבר כללי על המערכת אותה הם מפתחים ומבקשים שתכתוב בדיקות לרכיב ספציפי במערכת או לתהליך כללי
 • יש חברות שמגדילות לעשות (כמו חברות שמפתחות אחרי אינטרנט) שמביאות למועמד צילומים של מסכי מחשב ומבקשים ממנו לכתוב מה לא הגיוני (שגיאות כתיב, צבעים וכו…)

האינטרנט עמוס במידע הנוגע לראיונות עבודה ואם אתם לא מנוסים בראיונות עבודה מומלץ להקדיש כמה ימים על מנת להתכונן לפני שמתחילים לגשת לראיונות עבודה. לאחר כל ראיון כדאי להעריך מה היו נקודות החולשה שלכם בראיון ולשפרן לקראת הראיונות הבאים. כמו כן לפני כל ראיון כדאי לרענן ידע קיים ולהתכונן על דברים ספציפיים למשרה שאליה אתם מתראיינים (בשיחת הטלפון לפני הראיון אפשר לשאול מה יכיל הראיון) ועל החברה שבה אתם הולכים להתראיין.

טיפים נוספים לראיונות עבודה:

 • במידה ואתם מתראיינים בכמה מקומות במקביל מומלץ לשמור מחברת עם כל המידע על כל חברה ולקחת אותה אתכם לכל מקום. אפשר להחזיק שם מידע על החברה עצמה, דברים ששאלתם ודברים אשר נשאלתם עליהם בראיונות קודמים בחברה כדי שתוכלו לעבור עליה לפני כל ראיון. היא תעזור לכם לא להתבלבל בין החברות השונות שאליהן אתם מתראיינים ולהגיע מפוקסים יותר לכל ראיון.
 • מגוון טיפים כלליים
 • 50 השאלות הכי נפוצות בראיון עבודה (באנגלית)
 • שאלות רבות במגוון נושאים (יש חלקים שלמים על בדיקות, Unix וכו. מומלץ להתאים את ההכנה לתחומים שהחברה מתעסקת בהם)
 • עברתם את הראיונות בהצלחה? כעת יבקשו מכם ממליצים, יש להתייחס לחלק זה בשיא הרצינות. טיפים באנגלית לבחירת הממליצים והכנתם
הצעת שכר ותחילת העבודה

התקבלתם למקום אחד או יותר? מזל טוב!

כעת כדאי להשוות בין הצעות השכר ולהתחיל את העבודה החדשה ברגל ימין

5. מילה לסיום

מקצוע בדיקות התוכנה הוא מקום לקריירה נפלאה, מלאה בלמידה ועניין. לא תמיד הוא מתאפיין בשינויים גדולים אך זה תלוי חברה ותפקיד, כמו שכבר אמרנו בהתחלה – בסוף הכל תלוי בכם!

ובנוגע לתהליך עצמו – השתדלו לא לשכוח שזהו תהליך ארוך ולא קל. אכזבות בדרך תהיינה לא מעט, אבל בסופו של דבר זה שווה כל רגע. לאחר שמצאתם את העבודה הראשונה שלכם בתחום את העבודה השנייה הרבה יותר קל למצוא ומפה אפשר רק להתקדם ולהתפתח. בהצלחה!

קישורים שימושיים נוספים:

8 תגובות בנושא “איך למצוא עבודה בתור בודק תוכנה ידני (QA) ללא ניסיון?

 1. היי
  ראשית תודה רבה על המאמר המפורט! שנית אשמח לקבל קצת יותר מידע לגבי – (למשל מוסמך מMicrosoft בענייני רשתות

  רב תודות

  אהבתי

 2. פשוט ולעיניין מאוד מפשט ומזמין להכנס לתוך העולם ההייטקסטי הזה..בתור טירון חדש בתחום

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s